Rok
2014/2017
Status
Zrealizowany
Pow. działki
9 879m2
Pow. zabudowy
4 167m2
Pow. użytkowa
4 813m2

Zakład produkcyjny – Pratt & Whitney Kalisz Sp. z o.o.

Założenie

Podstawową działalnością firmy jest produkcja części do silników lotniczych. Wiodącymi procesami stosowanymi w zakładzie są obróbka mechaniczna i łączenie elementów stalowych. Główna część budynku stanowić miała pomieszczenia produkcyjne przewidziane pod technologię określoną przez Inwestora. Całość uzupełniona została o zaplecze administracyjno-socjalne oraz techniczne budynku.
Zgodnie z wytycznymi Inwestora obiekt miał spełniać wymagania systemu certyfikacji LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design – uznany na arenie międzynarodowej system certyfikacji ekologicznej budynków.

Rozwiązanie

Forma architektoniczna budynku jest bezpośrednim wynikiem jego układu funkcjonalnego. Obiekt został zaprojektowany jako budynek wolnostojący, wpisany w istniejący układ wewnątrzzakładowy. Projektowany budynek przyjmuje kształt prostopadłościanu, z dwukondygnacyjną częścią wyższą, stanowiącą halę produkcyjną z pomieszczeniami technicznymi oraz nieco niższą, dwukondygnacyjną częścią administracyjno-socjalną. Elewacje budynku administracyjno-socjalnego proponuje się tynkowane w kolorze białym i szarym z akcentem szarej stolarki i obróbek blacharskich. Hala produkcyjna odcina się od pozostałej części budynku szarością płyty warstwowej, porozcinanej wysokimi pasami fasady szklanej w systemie słupowo-ryglowym, zaprojektowanej w celu doświetlenia przestrzeni produkcyjnej. Kolorystyka całego budynku jest utrzymana w kolorach korporacyjnych firmy Pratt & Whitney t.j. w szarościach, bieli i granacie. Obiekt uzyskał Certyfikat LEED GOLD 2017.