Budynek Usługowy


Rok
2019
Status
Koncepcja
Pow. działki
31 948m2
Pow. zabudowy
1 586m2
Pow. użytkowa
4 308m2

OSTRZESZÓW – LEŚNA

Założenie

Głównym założeniem projektu było stworzenie przyjaznej przestrzeni wypoczynkowo-rozrywkowej przy parku handlowym w bliskim sąsiedztwem terenów zieleni dla mieszkańców Ostrzeszowa. Obiekt jako rzeźba wypełniona gastronomią, sportem, nauką, rozrywką dla najmłodszych, jak i starszych stanowiłaby uzupełnienie pozostałych funkcji. Jej dominująca nowoczesna bryła stałaby się główną atrakcją i urozmaiciła tkankę miasta.

Rozwiązanie

Zaprojektowany budynek to dynamiczna forma pokryta współczesnym i pewnym betonem architektonicznym, przecięta przeszklonym wyrwami prowadzącym wzdłuż budynku. Pozwoliło to uzyskać bardzo przestronną i dynamiczną bryłę, która w zależności od punktu widzenia zmienia swoją formę niczym żywy organizm. Pomimo rozmiarów budynku, uzyskano efekt lekkości. Bryła niejako unosi się nad terenem, dzięki licznym przeszkleniom i podcięciom. Trudno doszukać się prostopadłych ścian.
Zaprojektowane wnętrze wzajemnie się przenika tworząc przestronne pomieszczenia. Centralna cześć stanowi holl z otwartą klatką schodową otoczoną antresolami z widokiem na duża ściankę wspinaczkową ciągnącą się od najniższej kondygnacji po dach budynku. Na tym poziomie otwarte przestrzenie pozwalają na organizacje imprez, wystaw, spotkań. Na niższej kondygnacji znalazła by się przestrzeń na sport jak fitness club, strefy rekreacyjne z salami zabaw dla dzieci oraz sal sportowych.
Na najwyższej kondygnacji przewidziano strefę restauracji i kawiarni, wychodzącą na ogród zimowy z widokiem na pobliski las lub panoramę miasta Ostrzeszów.
By dodatkowo urozmaicić obiekt i ożywić jego przestrzeń od strony południowej w zagłębieniu znajduje się zewnętrzny amfiteatr, połączony z kawiarnią, który może stanowić doskonałe miejsce na wydarzenia kulturalne dla mieszkańców.