KALISZ Z JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH INWESTYCJI MIESZKANIOWYCH W EUROPIE

Między Mostami to projekt wielorodzinnej inwestycji zaprojektowanej przez pracownię MODO Architektura i zrealizowanej przez firmę FB ANTCZAK, która na kaliski rynek dostarczyła 77 wysokiej jakości mieszkań o zróżnicowanych metrażach. Projekt opracowany przez MODO Architekturę otrzymał międzynarodową nagrodę (w konkursie European Property Awards 2023-2024) między innymi dzięki uwzględnieniu przy projektowaniu historycznego kontekstu miejsca oraz istniejącego układu urbanistycznego tak, aby wpisywał się w plany przywrócenia świetności centrum miasta Kalisza, które po dziś dzień zmaga się ze skutkami zniszczeń poczynionych w czasie pierwszej wojny światowej. MODO Architektura przy projektowaniu ze szczególną uwagą podeszła także do funkcjonalności nieruchomości, główny nacisk położono na zapewnienie przyszłym mieszkańcom projektu Między Mostami maksymalnego komfortu wewnątrz poszczególnych lokali mieszkaniowych, jak również przyjaznych części wspólnych płynnie łączących inwestycję z otaczającymi ją zielonymi przestrzeniami publicznymi położonymi wzdłuż Kanału Bernardyńskiego.

Między Mostami znajduje się w istotnej dla miasta części – w ścisłym centrum – i wraz z otaczającymi projekt nieruchomościami w tym siedzibą zakonu Jezuitów, a także miejskim parkiem, tworzy wyjątkowe miejsce korespondujące z bogatą historią miasta.

MODO Architektura stworzyła projekt na miarę ambicji rozwijającego się ośrodka miejskiego. Doceniona i wyróżniona w europejskiej skali inwestycja czerpiąc z bogatej historii Kalisza dostarczyła na lokalne rynki nietuzinkową architekturę, a wraz z nią wysokiej jakości przestrzenie mieszkalne, które dorównują standardom inwestycjom zlokalizowanym w największych europejskich aglomeracjach” – mówi Piotr Chojara, Członek Zarządu MODO Architektura. „Przy projektowaniu Między Mostami zdecydowaliśmy się sięgnąć do niestandardowych rozwiązań jak zaokrąglenia kluczowych narożników budynków, dach „mansardowy”, podwójne elewacje oraz specjalne ukształtowanie budynków aby z jednej strony zapewnić odpowiednią widoczność i zachowanie osi widokowych istniejącego historycznego układu urbanistycznego miasta, a z drugiej dodatkowo udrożnić przepływ powietrza, co w centrum miasta ma duże znaczenie.” – podkreśla Piotr Chojara.

Teren inwestycji podlega pod ochronę konserwatorską, co dodatkowo podniosło skalę wyzwania. Przygotowując projekt musieliśmy wziąć pod uwagę zarówno historyczny i bieżący kontekst miejsca, jak również potrzeby mieszkańców, lokalnych społeczności oraz inwestora, a także wytyczne biura konserwatora zabytków. Prowadziliśmy więc zakrojone na dużą skalę konsultacje z wieloma stronami, co pozwoliło nam wypracować końcowy efekt w postaci projektu, który zyskał uznanie wśród międzynarodowej społeczności ekspertów rynku nieruchomości” – podkreśla Piotr Chojara z MODO Architektura.

Projekt Między Mostami powstał na działce o powierzchni ponad 7 800 mkw.  Powierzchnia zabudowy wyniosła ponad 1 300 mkw., a użytkowa powierzchnia nieruchomości to 3 900 mkw. W ramach inwestycji powstało 77 mieszkań o zróżnicowanym metrażu: od 29 do 96 mkw.